Gewerba w Niemczech – zakładanie i koszty

Kancelaria Prawna Kielce BFC Kielce

Zgodnie z danymi przedstawianymi przez niemiecką ambasadę rok do roku w Niemczech rejestruje się ok. 170 tys. nowych podmiotów gospodarczych. Większość z nich to tzw. Gewerby, które są odpowiednikami polskich działalności gospodarczych. Zastanawia Cię, jakie są koszty związane założeniem i prowadzeniem działalności gospodarczej na niemieckich warunkach? Sprawdź nasz artykuł. 

Proces związany z założeniem Gewerby nie należy do skomplikowanych procesów, jednakże wymaga czasu, jak również znajomości określonych norm prawnych. Do jej założenia niezbędna będzie znajomość języka niemieckiego. Zastanawiasz się, jak założyć działalność gospodarczą w Niemczech? Osoby zainteresowane tą ofertą mogą zgłosić się do firm doradczych, które specjalizują się w zakładaniu takich firm dla Klientów.

Gewerbeanmeldung, potocznie zwane Gewerba – co to jest?

 Gewerba to nazwa wpisu do rejestru działalności gospodarczej w Niemczech. Dotyczy to zarówno osób fizycznych, jak i osób prawnych, które zamierzają prowadzić działalność na terenie Niemiec. Obowiązku rejestru podlegają podmioty gospodarcze związane z świadczeniem usług np. budowlanych, przemysłem, wytwórstwem, lub handlem. Nie muszą go wprowadzać osoby, zamierzające prowadzić działalność gospodarczą opartą o wolne zawody.

Kto może rozpocząć działalność gospodarczą w Niemczech?

W Niemczech nie ma praktycznie żadnych ograniczeń dla osób, które chcą założyć biznes. Dlatego nie powinno się bać tego, a dokładnie przeanalizować, czy to rozwiązanie będzie dla nas korzystne.

Jak założyć Gewerbę?

Do dokumentów, które są potrzebne do założenia działalności gospodarczej należy zaliczyć:

  • kserokopia paszportu lub dowodu osobistego (z dwóch stron),
  • potwierdzenie o zameldowaniu,
  • pełnomocnictwo upoważniające do założenia działalności gospodarczej,
  • adres, pod którym rejestrujemy biznes i umowa najmu lokalu, w którym będziemy go prowadzić.

Są to podstawowe dokumenty, do których w niektórych przypadkach należy doliczyć:

  • zaświadczenie o niekaralności (Polizeiliches Führungszeugnis),
  • zaświadczenie o niezaleganiu z podatkami,
  • zaświadczenie o zabezpieczeniu finansowym,
  • dokument uprawniający do wykonywania zawodu,
  • wszelkiego rodzaju zezwolenia, koncesje uprawniające do wykonywania określonego zawodu.

Gdy, mamy już wypełnione wszystkie dokumenty, to należy się udać do odpowiedniego organu prawnego, którym będzie urząd ds. Działalności Gospodarczej, który będzie się znajdować w odpowiedniku polskiego urzędu miejskiego. Usługa związana ze wpisem do rejestru w przeciwieństwie do Polski jest płatna – 55 euro.

Oprócz tego bardzo ważne jest zgłoszenie rozpoczęcia działalności do odpowiednika niemieckiego urzędu skarbowego. W zależności od branży, w której chcemy działać, mogą być to również inne instytucje.

W przypadku zarówno osób fizycznych, jak również osób prawnych, których dochód w trakcie roku przekracza 60.000,00 euro, muszą również się liczyć z wpisem do odpowiedniego rejestru sądowego. Instytucje publiczne będą analizowały pod kątem spójności wszystkie złożone błędy, dlatego warto skorzystać z usług profesjonalnego doradcy.

Gewerba koszty – czyli różnice między polską a niemiecką działalnością gospodarczą

Obowiązkowi rozliczenia podatkowego na terenie Niemiec podlega każdy przedsiębiorca bez względu na rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej. Na terenie Niemiec funkcjonuje również podatek od VAT, nie ucieknie się również przed podatkiem dochodowym. Inaczej niż w Polsce, w Niemczech odprowadza się dodatkowo podatek od działalności gospodarczej. Wysokość kosztów związanych z działalnością księgową zależą od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej, jak również ilości faktur, zatrudnionych pracowników np. jednoosobowa firma w branży budowlanej powinna liczyć się z miesięcznym kosztem od 50,00 Euro miesięcznie.

Ubezpieczenia społeczne

Do kosztów stałych prowadzenia działalności zaliczyć należy także składki na ubezpieczenia społeczne. Koszt ubezpieczenia społecznego to około 85 euro. Ubezpieczenie emerytalne oraz rentowe jest dobrowolne.

Ubezpieczenie zdrowotne

Ubezpieczeni zdrowotne jest obowiązkowe tak samo jak w Polsce. Jednakże różnica jest taka, iż przedsiębiorca może wybrać opłacanie w jednej z prywatnych kas chorych lub w publicznej kasie chorych. Koszt takiego ubezpieczenia jest wyceniany indywidualnie, a zależny jest od wielu czynników, jak np. wieku, obecnego stanu zdrowia. Wysokość składki maksymalnie z zasady będzie oscylować w ok. 200 euro miesięcznie, jednakże są to skrajne przypadki. Brak zgłoszenia do ubezpieczenia w razie kontroli skutkują koniecznością zapłacenia zaległych składek lub też karą. W przypadku braku ubezpieczenia zdrowotnego w razie choroby lub wypadku koszty wizyt i leczenia ponoszone są ponoszone są na własny rachunek. Gdy centrum interesów życiowych właściciela działalności jest w Niemczech, ubezpieczenie europejskie z Polski nie jest ważne.

Zwolnienia z podatku

W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej związanej z budownictwem, możliwe jest zwolnienie z tzw. podatku budowlanego. Wynosi on dość spory, gdyż aż 15% od danej usługi budowlanej. Wobec czego warto sprawdzić, czy nie łapie się przypadkiem w wytyczne związane z jego zwolnieniem. Aby jednak liczyć na zwrot, należy:

  • złożyć wniosek do końca drugiego roku po zakończeniu roku, w którym nastąpiło potrącenie (czyli do końca roku 2021 możemy starać się o zwrot podatku potrąconego w roku 2019),
  • dopełnienie obowiązku rejestracji podatkowej i posiadanie numeru podatkowego przez firmę budowlaną,
  • dołączenie dokumentów – umowy, rachunku i innych,
  • brak zaległości podatkowych.
  • Kompletne informacje na ten temat uzyskasz u księgowego lub firmy doradczej.

 

Ważnym w tym zakresie jest to, aby przechowywać wszelkie dokumenty związane z podatkami i nie tylko. Ten nakaz obowiązuje nawet, gdy działalność zostanie zamknięta.

Polska działalność w Niemczech

Polska działalność gospodarcza w Niemczech obecnie może przysporzyć przedsiębiorcy trochę problemów. Wątpliwymi kwestiami są podatki oraz ubezpieczenia społeczne. Obecnie wielu przedsiębiorców decyduje się na założenie Gewerby, gdyż podatki w Niemczech okazać się mogą niższe, służba zdrowia lepsza, a emerytura wyższa. Jeżeli natomiast rozważasz założenie jednoosobowej działalności gospodarczej w Polsce a wykonywanie pracy za granicą, na terenie Niemiec, musisz pamiętać o obowiązku rejestracji podatkowej w niemieckim Urzędzie Skarbowym w celu uzyskania numeru podatkowego. Następnie po zrealizowaniu zlecenia należy rozliczyć się z niemieckim fiskusem z uzyskanych dochodów. Rejestracja podatkowa jest obowiązkowa dla polskich firm działających na terenie tego państwa, więc nie sposób jej uniknąć. Możesz skorzystać z profesjonalnej pomocy prawnej i razem ze specjalistą znaleźć odpowiednie dla Ciebie rozwiązanie.

 W przypadku zarówno ubezpieczenia społecznego, jak i zdrowotnego przedsiębiorca ma wybór, gdzie może odprowadzać składki. Natomiast  nie może dojść do podwójnego opodatkowania, gdyż normy prawa unijnego tego zabraniają. Jeśli usługi faktycznie są wykonywane w Niemczech oraz tam mieszkasz, to musisz się liczyć z tym, iż będziesz podlegać pod niemieckie ustawodawstwo.  W innych przypadkach możesz zdecydować się na polskie normy prawne. Jednakże większość osób zakładając polską działalność gospodarczą, decyduje się na podleganie niemieckiemu systemowi.

Delegowanie pracowników do Niemczech

Polskie firmy delegujące pracowników do Niemczech muszą się liczyć z tym, iż będą musieli ich zgłosić do niemieckiego urzędu celnego. Obowiązek zgłoszeniowy przewidują Ustawa o płacy minimalnej (Mindestlohngesetz, w skrócie: MiLoG), Ustawa o delegowaniu pracowników (Arbeitnehmerentsendegesetz, w skrócie: AEntG) oraz Ustawa o pracy tymczasowej (Arbeitnehmerüberlassungsgesetz, w skrócie: AÜG).

Zgłoszenie musi być wykonane przed rozpoczęciem pracy na terenie Niemczech przez pracodawcę. Można tego dokonywać przez przygotowany do tego elektroniczny portal urzędu celnego. Także w tym zakresie procedura została znacząco uproszczona. Sprawdź nasz artykuł o delegowaniu pracowników do Niemczech.

Co to Soka-bau?

Soka-bau to niemiecka kasa urlopowa, która funkcjonuje w branży budowlanej. Celem jej funkcjonowania jest zabezpieczenie wynagrodzenia na czas urlopu płatnego pracowników. Te normy prawne dotyczą zarówno zagranicznych firmy w tym polskich, jak i tych krajowych. Oznacza to, iż każdy polski przedsiębiorca, który chce działać na terenie Niemczech i delegować tam swoich pracowników, to jest zobowiązany do rejestracji w niej. Będzie musiał ponadto odprowadzać comiesięczne składki w odpowiedniej ilości.

Soka-Bau w Niemczech odpowiada m.in. za kontrolę wynagrodzenia pracowników. Warto pamiętać, że nawet w przypadku polskich firm delegujących pracowników do Niemiec, jeśli wynagrodzenie nie spełnia wymogów minimalnej stawki, to uznane to będzie za naruszenie prawa. Sprawdź dokładnie, czym jest Soka-Bau.

 

Udostępnij:

Więcej artykułów

Polska firma w Niemczech

Polska firma w Niemczech – Poradnik od A do Z

Prowadzenie działalności gospodarczej w Niemczech jest atrakcyjnym rozwiązaniem dla polskich przedsiębiorców, ze względu na silną i stabilną gospodarkę oraz duży potencjał rynku. Niemcy są jednym

Szybki kontakt